Chcete-li začít s Polaroidem nebo ho někomu věnovat jako dárek, jistě řešíte velkou otázku – který typ Polaroidu vybrat a jaký film do něj patří. Proto jsme vám připravili kratičký návod a přehled, ať máte jistotu, že nešlápnete vedle!
Polaroid vs. Instax
Než začnete vybírat mezi konkrétnimi kousky, je třeba se rozhodnout, jestli raději klasický vintage Polaroid, anebo raději nový Instax of FujiFilmu. Podrobněji se rozdílům mezi nimi věnujeme v tomto článku. Ve zkratce jde o to, že vám Polaroid dává větší prostor pro experimentování, má krásné barvy a vintage nádech fotek, ale za cenu toho, že je náročnější na zacházení, má dražší filmy a delší dobu vyvolání, zatímco nový Instax je extrémně snadný a rychlý, ale zase má realistické barvy a schází mu pro Polaroid pověstný “vintage efekt”.
Vybrat si z Instaxů je navíc opravdu snadné, protože jejich nabídka je přehledná. Je třeba se tedy spíše podívat na zoubek klasickým vintage Polaroidům.
My v Polagraphu jsme vždy byli fanoušci především vintage Polaroidů, a to právě pro jejich kouzelné podání barev, jemnou kresbu, ale i nádherný design původních foťáků. I proto se v tomto článku věnujeme především Polaroidům.
Polaroid 600
Pro začátek doporučujeme mrknout na Polaroidy řady 600. Je to sázka na jistotu – foťáky jsou to jednoduché, spolehlivé a cenově hodně přátelské. Je do nich také největší výběr filmů, které jsou velmi snadno k sehnání. Řada 600 je ale hodně široký pojem, spadá pod ní velké množství fotoaparátů.
Prozradím vám ale tajemství – všechny jsou prakticky stejné! Nebojte se tedy vybírat hlavně podle designu. Už základní “šestistovky” jako je OneStep nebo třeba 636CL jsou foťáky, které umí prakticky vše co řada 600 dokáže nabídnout. Ostatní druhy jsou pak spíše novější nebo starší variantou téhož. Polaroid zkrátka vytvořil ideální produkt hned nazačátku, pak už jenom omlazoval jeho design a případně občas přidal nějakou “vychytávku”, například v podobě Sonar Autofocusu jako u modelu 660AF.
Nejoblíbenějším fotoaparátem je Polaroid 635CL anebo jeho mladší brácha 636CL (hádejte co – stejný foťák v modernějším kabátku).Mimochodem, podívejte se na limitované edice – liší se barevným provedením a jsou ideální pro fajnšmekry, kteří chtějí něco extra. Je také třeba zmínit, že jim raketově stoupá cena, a tak nejsou vůbec špatnou investicí a hodí se i na poličku, když budete fotit jen tak občas. Rozhodně vám udělají spoustu parády – a jistě si najdete edici, která vás nadchne, ať už jste fanouškem SpiceGirls, Tasmánského čerta, CocaColy, PepsiColy nebo cigaret Camel 😉
Polaroidy řady 600 používají filmy Polaroid 600, které existují v mnoha variantách. Doporučujeme například trojbalení, kde máte dva barevné a jeden černobílý a obsahuje celkem 24 fotek. Všechny tyto filmy obsahují baterii – a proto k foťáku kromě krabičky filmu už nic víc nepotřebujete.
Polaroid SX-70
Pro ty, kteří už mají s fotkou nějaké zkušenosti, hledají něco pokročilejšího a zároveň si potrpí i na design a styl, je mezi Polaroidy jasný favorit. Jmenuje se SX-70. Je to legendární zrcadlovka, kterou používal třeba Andy Warhol nebo Helmut Newton. Potěší vás manuálním ostřením, skládacím tělem… a hlavně naprosto geniální konstrukcí!Existuje také ve více variantách, ale pokud chcete to nejlepší, mrkněte na Polaroid SX-70 Alpha. Stříbrné pokovené tělo potažené hnědou kůží je totiž přesně to pravé. Za zmínku stojí i verze Sonar, která má černou kůži a navíc plastovou “přístavbu”, která umožňuje automatické ostření (právě za pomoci Sonaru). Nedá se sundat, ale dá se vypnout.
Všechny Polaroidy SX-70 používají stejně označené filmy (Polaroid SX-70), které existují v barevném i černobílém provedení. Opět můžeme doporučit zvýhodněné trojbalení. I tyto filmy obsahují baterii – a proto k foťáku kromě krabičky filmu už nic víc nepotřebujete.
Za zmínku stojí ještě fotoaparát SLR670s. Jedná se o SX-70, kterou si vzal do parády HongKongský start-up MiNT a vymyslel pro ní adaptér s možností manuálního nastavení clony a času expozice. A tak se z ní stal naprosto geniální nástroj – instantní zrcadlovka s manuálním režimem! Navíc je “nastavená” na filmy s citlivostí 600ASA a automatický režim ji zůstal. Zkrátka pokud hledáte ten úplně nejlepší Polaroid na trhu, je to právě MiNT SLR670s.
Polaroid Now
Možná jste zaznamenali nový fotoaparát, který Polaroid nedávno představil. První po více než deseti letech byl OneStep2, a teď přišel jeho nástupce. Jmenuje se Polaroid Now a v zásadě vychází z původních vintage foťáků. Má ale jednu velkou výhodu – má integrovanou baterii, a tak používá levnější filmy typu I-Type, které už baterii nemají v sobě. Je to levnější a ekologičtější. Má také samospoušť, krásný design a super optiku, která ostří už od 30cm. Existuje v několika verzích a za zmínku stojí například verze Now+, kterou můžete mimo jiné ovládat i přes mobilní telefon.
I-Type filmy se prodávají barevné i černobílé.
Polaroid Go – nejmenší Polaroid na světě
A na závěr úplná novinka a úplná fantazie – maličkatý Polaroid Go! Je tak maličkatý, že jsme do tohoto článku museli dát fotku nikoliv na bílém pozadí jako je tomu u fotoaparátů výše, ale raději fotku v ruce – ať ty rozměry vidíte na vlastní oči. Je to totiž vážně úlet, Polaroid Go se vám vejde do dlaně.
Přitom dělá krásné, roztomilé čtvercové fotky, jež stojí přesně polovinu co do klasického Polaroidu. Má integrovaný blesk i samospoušť, super snadné ovládání a je naším favoritem třeba na cestování nebo každodenní focení. Je perfektním konkurentem oblíbených Instaxů Mini, proti nimž je však opravdu miniaturní.
Doufám, že vám náš článek pomůže správně vybrat – ale když si nebudete jisti, mrkněte ještě na článek, který rozdíly mezi foťáky probírá podrobněji, anebo se zkrátka stavte v jednom z našich Polagraphů a my vám rádi poradíme!
Všechny tyto fotoaparáty a filmy samozřejmě najdete na našem e-shopu.