FujiFilm představil dalšího následovníka naší oblíbené řady instantních foťáků, tedy Instaxů. Jako jedni z prvních jsme si ho vyzkoušeli naživo – a tady jsou naše dojmy!
Instax Mini 40 vás zaujme na první pohled, protože jeho design odkazuje ke starým dobrým vintage fotoaparátům, které máme všichni tak rádi. Kombinace černé a stříbrné, klasické hranaté tvary a imitace koženky připomínají vrcholný model Instax Mini 90, který je na trhu již delší dobu. Novinka se od něj ale velmi liší.
Zatímco Mini 90 jakožto nejvyšší model řady Instax ovládáte pomocí nekolika tlačítek a displaye na zadní straně, na novince byste ovládací prvky hledali marně. Cílem výrobce totiž bylo zjednodušit ovládání uplně na dřeň, a tak na foťáku najdete pouze spoušť. O vše ostatní se postará automaticky, ať už se jedná o nastavení expozičního času, intenzity blesku či zaostření. Kromě plně automatického režimu na něm najdete už jenom režim selfie, který zaostří napevno na 30cm, tedy zhruba na délku paže.
Na první pohled to může znít jako zklamání, protože si nemůžete vyhrát s funkcemi, které jsme na Mini 90 oceňovali, jako třeba dvojexpozice, dlouhá expozice (bulb) či samospoušť. Ale ruku na srdce – kolikrát jste vlastně tyto funkce použili? Ve FujiFilmu si uvědomili, že 99% snímků opravdu vznikne v plně automatickém režimu, mezi přáteli, na svatbě, na výletě či v rodinném kruhu – kde fotograf nemá chuť si s nastavením hrát a navíc tím riskovat, že se fotografie nepovede. Proto vsadili na jednu kartu, plnou a chytrou automatiku, která vám sice neumožní si s nastavením fotoaparátu hrát, ale také vám neumožní udělat v něm chybu.
Fotky nám s Mini 40 opravdu vždy vyšly krásně ostré a světelně vyvážené a můžeme tedy potvrdit, že automatika funguje. Škoda je, že nelze alespoň natvrdo vypnout blesk, a že i v něm musíte na automatiku plně spoléhat, což může být omezující.
Novinka Instax Mini 40 vás ještě zaujme rychlostí, která je podstatně lepší než u starších modelů. Využívá klasické AA baterky, na které nafotíte zhruba 100 snímků. Rozměry fotoaparátu připomínají zmíněnou Mini 90, je tedy o něco větší než nižší model Instax Mini 11 a také než předchůdce tohoto modelu, Instax Mini 70, který byl suveréně nejmenším modelem v historii. Narostla i hmotnost. Obojí je však daní za ergonomii a perfektní držení jinak celkem poctivě působícího těla.
Shrneme-li, jak se nový Instax Mini 40 povedl, musím podotknout, že mým oblíbencem nadále zůstává Instax Mini 90 jakožto vrcholný model, nicméně Mini 40 si mne získal opravdu suverénně nejsnažším ovládáním a rychlostí s jakou uděláte povedený snímek. Své místo si jistě na trhu najde, a to jako luxusnější varianta základního modelu Mini 11.