Od chvíle, kdy jsem na internetu poprvé četl neověřené informace, že Polaroid Originals už opět pod původním názvem Polaroid chystá nový foťák, neuplynulo ani pět týdnů a mohl jsem si ho vlastnoručně vyzkoušet.
Oproti poslednímu modelu OneStep+ se novinka nedá propojit přes bluetooth s mobilem, ale není to ani potřeba. Polaroid Now totiž umí ledasco i bez toho. Kromě samospouště má i dvojexpozici a parádní silný blesk. Jeho největší předností je ale 35 – 40mm světlý dvoučočkový objektiv s automatickým ostřením. Stačí jen napůl zmáčknout spoušť. Je to takový návrat ke kořenům, protože už v roce 1988 představil Polaroid plastový foťák Impulse, který měl nejen automatické ostření, ale také samospoušť. Ale zpět k novince, kterou jsem podrobil při procházkách jarní karanténně vylidněnou Prahou nemilosrdné zatěžkávací zkoušce.
I přesto, že polaroidová fotka obecně vždy potřebovala hodně světla, je potřeba být opatrný při focení na přímém slunci. A to hlavně uprostřed dne, když je slunce vysoko. Fotky jsou v takovém případě skoro vždy přeexponované. Naštěstí i Polaroid Now umožňuje kompenzaci expozice oběma směry. Jen je to o trochu komplikovanější. Přidržte tlačítko blesku a na displeji s počitadlem fotek se zobrazí čárka, kterou můžete posunout dolů (podexponovat) nebo nahoru (přeexponovat). Já jsem na přímém slunci podexponoval snímek vždy a vyplatilo se to.
Zkoušel jsem taky za dostatečného světla fotit bez blesku, i přesto, že Polaroid doporučuje blesk používat vždy. Výsledky byly překvapivě dobré a barva mnohem živější a hlubší, takže se nebojte blesk vypínat. Jen nezapomínejte na to, že s každým vypnutím přístroje se blesk znovu automaticky aktivuje. Těžkostí pro polaroidy byly vždy velké kontrasty a těm byste se opět při ostrém světle měli vyvarovat. V polostínu nebo měkčím světle ráno nebo později odpoledne je nový Polaroid zvládá obdivuhodně dobře.
A nakonec ještě jedna poznámka k automatickému ostření. Polaroid Now jej zvládá od pouhých 0,6 m do nekonečna. Musíte trochu víc přemýšlet o tom, jestli je váš objekt opravdu ve středu a v popředí. Pokud je scéna trochu komplikovanější a nepřehlednější, může to být problém. Stejně tak, když fotíte samospouští. Když budete fotit sami sebe, je to v pestřejším prostřed ítrochu sázka do loterie. Při focení s někým dalším se mi vyplatilo zaostřit třeba i čtyřikrát pětkrát za sebou a teprve pak stisknout spoušť.
Sečteno podtrženo, tenhle foťák si musíte trochu osahat, ale pak je to opravdu zábava.