Omezený pohyb, povinná karanténa, zrušené akce a zákaz shlukování. To nezní jako ideální podmínky pro fotografy, kteří rádi dokumentují život kolem sebe. Připravili jsme pro vás průvodce karanténou, který by vás měl inspirovat, abyste se doma nezbláznili nudou 🙂
Pohledy z okna mého bytu
Fotit a dokumentovat co se děje kolem vás je potřeba neustále! Jiří Hanke sice nebyl v nucené karanténě, ale jeho legendární dílo, které se skládá z desítek fotografií stejného místa, jež fotil ze svého okna, by vás mohlo inspirovat k focení i když jste nuceni zůstat doma. Na první pohled možná až banální nápad takhle s odstupem stál za vznikem výjimečného díla. Hanke fotil běžné situace, které se pod jeho oknem odehrávaly – a vydržel to přes dvacet let. Jistě si dokážete představit, jak se ulice pod jeho domem za tu dobu ohromně proměnila. Díky tomu jsou jeho fotky skvělým svědectvím doby a toho, jak jeho se jeho rodné Kladno změnilo z hornického na moderní, současné město. Doporučujeme jeho knížku, je to skvělý vizuální zážitek. O dalších pracích Jiřího Hankeho jste se v našem magazínu mohli dočíst už loni.
Kde mám doma nejlepší světlo na focení?
To není nijak složitá otázka, ale přesto – omrkněte, co se děje s denním světlem ve vašem bytě. Mnoho fotografů nejradši pracuje právě ve svém důvěrně známém prostředí, kde přesně vědí, jak se světlo chová ve kterou denní dobu. A samozřejmě je to nejlepší u okna, to dá rozum. Světlo je tam krásně difuzní, měkké a přesto silné.
Pořiďte si filmy s citlivostí alespoň 400ASA a pohrajte si se stíny i sílou světla. Pokud doma nemáte odraznou desku, zkuste použít třeba i bílý papír, který také odráží světlo – a nasvítit si tak lehce focený objekt i z druhé strany. Dobré je, že v karanténě není kam spěchat. S nasvícením si můžete vyhrát, zkoušet ho – a třeba i postavit foťák na stativ a zkoušet stejný záběr vícekrát, s různým světlem. Jistě ukecáte i spolubydlící, protože na portrét je měkké, difuzní denní světlo to nejlepší. Důkazem mohou být například fotky Mikyho Arsenjeva, který se svým Polaroidem SX-70 zásadně využívá jenom denní světlo, a to většinou právě doma, u okna.
Čtěte a vzdělávejte se v klasické fotografii
Kdo má v běžný pracovní týden čas na čtení, žejo! Teď je ale situace jiná a není nic lepšího, než trávit dlouhá jarní odpoledne v posteli s knížkou a šálkem čaje. Jistě máte svého oblíbeného fotografa a on má jistě svoji knihu! Kdyby vás zajímalo, co jsme si oblíbili my, mrkněte sem.
Nadšení jsme například z knihy Jana Jindry, Heavy Metal Milovice. Fantastické Jindrovy fotky z odsunu sovětských vojsk a dechberoucí rozhovor Vladimira 518 s Michaelem Kocábem, který měl hladký průběh této historické události na starosti.
Za zmínku stojí i krásné a vypiplané knížky ostravské fotografky Dity Pepe. Její nádherné knihy, jako třeba Intimita, jsou dotažené do posledního detailu – stejně jako její osobitý fotografiký styl. Zamilovali jsme se také do nádherné knihy Černé roky od dnes neskutečně populární, skvělé fotografky Libuše Jarcovjákové.
A pokud jste fanouškem Polaroidu a místo prohížení fotek si chcete především skutečně číst, v knihovně by vám rozhodně neměla chybět kniha The Story of Polaroid, která detailně popisuje celý příběh tohoto geniálního vynálezu.
Mimochodem, dlouhé dny vám velmi zpříjemní i časopis FOTO. Máme nová i starší čísla za přečtení stojí všechna, od začátku až do konce. Je to neskutečná zásobárna inspirace, takže veřte, že po přečtení dvou tří čísel budete nabiti energií a i zavření doma se rádi pustíte do tvoření!
Fotky patří na papír a do alba
Nevím jak vy, ale my milujeme papírové fotky. Až na papíře fotka dostane rozměr, hloubku a až díky papíru ji dokážete maximálně prožít. Realita je ale taková, že přestože většina z nás fotí na kinofilmy, fotky si stejně prohlížíme spíše na displayi počítače nebo telefonu.
Pojďme to společně změnit! Nuda v karanténě je skvělou příležitostí udělat si ve svém fotoarchivu pořádek. Prohlédnout si staré negativy, archivovat si je a roztřídit, skeny rozdělit do pojmenovaných složek a hlavně, ty nejlepší fotky vytisknout a nalepit do fotoalb, anebo třeba na zeď. Za normálních okolností by vás ty hodiny práce, které se za tímto úkolem schovávají, asi odradily. Teď za ně ale budete rádi!
Můžete si u nás vybrat fotoalbum, jaké se vám bude líbit – a fotky nám poslat k vytisknutí eletronicky a abyste svoje království nemuseli vůbec opustit, vše vám pošleme kurýrem až domu. Fotky tiskneme už od 9,- korun za kus, ale dokážeme vytisknout i opravdu velké formáty.
Jak funguje Polagraph v nouzovém režimu?
Nebojte, nenecháme vás na holičkách a fungujeme i teď, i když jenom v omezeném provozu. Oba obchody máme uzavřené, ale objednávky z online shopu vesele posíláme každý den, a tak si můžete objednat knížky, filmy nebo fotoalba, abyste se mohli doma pustit do práce.
Filmy nadále vyvoláváme, fotky tiskneme. Nebojte se nám kdykoliv zavolat, budeme rádi, když nás trochu zaměstnáte – a brzy na viděnou!