Polaroidovým světem v minulých týdnech otřásla nešťastná zpráva o ukončení výroby filmů Polaroid Spectra. Co tomu předcházelo, co je Spectra vlastně za formát a proč nám bude tak moc chybět?
Spectra možná stála vždycky trošku v pozadí populárního a nejrozšířenějšího formátu, Polaroidu 600, ale přesto si v našich srdcích zasloužila svoje místo. Polaroid tento formát představil na začátku osmdesátých let jako jakousi lepší, vyšší řadu. Fotoaparáty se vyznačovaly větším, ale zároveň skladnějším tělem – byly to takové “placky” se sklápěcím objektivem, působily bytelně a kvalitně. Zkrátka trošku něco mezi klasickými zrcadlovkami SX-70 a moderními, jednoduchými plastovými modely 600.
Tyto foťáky ale měly i mnoho dalších výhod, jako například opravdu kvalitní skleněné objektivy a v základu měly i Sonar Autofocus, který ostřil mnohem sofistikovanějším způsobem než u starší řady 600. Výsledkem zkrátka byly podstatně lepší výsledky, čemuž pomáhal i o centimetr širší formát fotky než měla klasická “šestistovka” nebo SX-70.
Proto se Spectře dostalo docela dost pozornosti. Oblíbená byla především v módní fotografii, fotky z ní můžete občas v tomto oboru spatřit i dneska a díky svému širšímu formátu je poznáte okamžitě.
Mimochodem, fotoaparátů tohoto formátu vzniklo mnoho druhů. Za zmínku stojí především verze System, která měla na zadní straně několik užitečných tlačítek a funkcí, jako například samospoušť snadno využitelná k dvojexpozicím. Pokročilejší verze pak byla Pro, která vzadu měla display. A dočkali jsme se i opravdu exotických fotoaparátů, jako Spectra ProCam – obrovský foťák velmi zvláštní konstrukce, nebo třeba Macro5 – zubařský makro fotoaparát. Za zmínku stojí Spectra, jež tak trochu naznačovala příchod digitálu – tedy klasický polaroidový foťák, který měl ale vzadu digitální display místo hledáčku.
Spectra se hodně používala i jako technický foťák v různých řemeslech, od zmíněných zubařů, přes kriminálky až po ruzné vědecké účely, makro fotografii a podobně.
S ukončením výroby fimů a fotoaparátů Polaroid v roce 2008 a následným příchodem Impossible Projectu to s tímto formátem vypadalo bledě, protože 600 a SX70 byly mnohem rozšířenější. Nicméně po nějaké době se firmě Impossible povedlo obnovit i výrobu Spectry a s menší přestávkou ji vyráběly až do začátku října.
Ta zmíněná přestávka nicméně naznačila, že se Spectrou je trochu problém. Protože filmy Impossible (a dnes Polaroid Originals) mají fotky trošku tlustší než původní Polaroid filmy, některé fotoaparáty s tím mají problém a fotky nevyjíždí tak, jak by měly. A to se právě stalo osudným formátu Spectra, ale také třeba většině Polaroidů Land Camera 1000. Situace je zkrátka taková, že se Polaroidu nepodařilo vyřešit problém, že až ze dvou třetin Spectra fotoaparátů fotky nevyjíždí a zasekávají se, případně se kvůli nim zasekává celý fotoaparát. Reklamací filmů přibývalo, a bohužel se ani nedalo jasně říct, že problém je na straně fotoaparátu – některé krabičky filmů vám ve stejném fotoaparátu zkrátka fungovaly a některé ne; když jste je ale přendali do jiné Spectry, mohlo tomu být klidně přesně naopak.
Polaroid Originals se tedy rozhodl výrobu filmů ukončit a my jenom doufáme, že se jedná o dočasné řešení do doby, než se jim skutečně jednou podaří filmy natolik vychytat, aby k podobným problémům nedocházelo.
Pokud máte svoji funkční Spectru, na kterou nedáte dopustit (tak jako mnoho fotografů), nezbývá, než si udělat zásobu filmů, skladovat je v suchu, tmě a chladu a doufat, že než je všechny vyfotíte anebo expirují, snad Polaroid výrobu obnoví.
Připravili jsme pro vás výhodné trojbalení, ať se můžete alespoň trochu zazásobit.