Pokud si kupujete svůj první Instax, musíte se nejprve rozhodnout, jestli zvolit formát Mini, Square nebo Wide, a potom si ještě vybrat konkrétní model. Nabídka je přitom docela široká. Poradíme vám, jak se v ní zorientovat.
Označení Mini, Square či Wide určuje velikost výsledného snímku. Jak název napovídá, Mini je maličká fotka (přesně jako vizitka, tedy 5x9cm), Square je čtvercová fotka velikosti 8x8cm a Wide je širokoúhlá fotka 9x10cm. Formáty se samozřejmě liší i cenou fotky, ale rozdíly nejsou nijak závratné – nejmenší vyjde zhruba na 20 korun a největší zhruba na 30 korun za fotku.
A který z formátů si vybrat? My nejvíce fandíme zlaté střední cestě, tedy formátu Square. Jednak je pro instantní fotku čtverec typický, navíc velikost 8x8cm je docela ideální. A cenově vychází zhruba na 28,- korun za snímek, což je taky docela příjemná částka, především oproti konkurenčnímu klasickému Polaroidu.
Instax Square SQ6
Mezi Square foťáky máte na výběr prakticky pouze mezi dvěma modely, SQ6 a sofistikovanější SQ20. Zatímco SQ6 je jednoduchý kompakt s malými rozměry a velmi snadným ovládáním, SQ20 je technická vymoženost – kombinuje totiž digitální fotoaparát s instaxem. Tedy vyfotíte fotku, na displayi si ji prohlédnete a teprve, když se vám záběr líbí, ho vytisknete na instaxový papír.
To zní moc hezky – ušetříte za filmy, které byste jinak třeba “vyplácali” na nepovedené záběry, navíc máte pak fotku uloženou na paměťové kartě a můžete ji použít i digitálně. Ale ruku na srdce – to přece není to, proč si kupujete Instax. My tedy více fandíme jednoduchému a čistě analogovému SQ6, který krásně fotí, skvěle se ovládá a nepostrádá to kouzlo jedinečnosti, kdy vám vyjede fotka, vybarvuje se v rukou a teprve pak vidíte výsledek.
Instax Mini
Pokud se vám zalíbil formát Mini, můžete volit hned mezi čtyřmi modely. Nejlevnější Mini 9 je opravdu základní foťák, který se hodí především pro děti anebo úplné začátečníky. Pro pokročilejší je pak Mini 70 nebo Mini 90. Ty jsou si technicky velmi podobné, ale Mini 90 boduje svým retro designem a několika funkcemi navíc, které vám umožní dělat třeba dvojexpozice, kreslit světlem nebo se jinak kreativně vyřádit. Poslední variantou je opět kombinace s digitálem, tedy nový LiPlay.
Instax Wide
Největší Instax formát je bohužel, co se nabídky fotoaparátů týče, trochu zanedbávaný. Ale na druhou stranu, proč měnit něco, co skvěle funguje! Wide 300 je sázka na jistotu. Spolehlivý, jednoduchý a velký foťák, ze kterého lezou velké fotky a který vás nezklame, přestože jsou jeho funkce velmi základní. Je hodně oblíbený na svatbách, večírcích, ale i u mnoha profesionálních fotografů.
Nejlepším foťákem, který ale používá Instax Wide filmy, je MiNT InstantKon RF70, který je už opravdu profesionálním přístrojem se vším všudy.
Tiskárny na Instax filmy
Další variantou, jak fotit na Instax, je pak maličká mobilní tiskárna, která vaše digitální snímky na instaxový papír vytiskne. Můžete se na to dívat trošku jako na podvod, protože výsledek je od Instaxové fotky k nerozeznání. Ale také to může být super výhoda! Díky tiskárnám Instax Share SP-3 anebo Instax Mini Link, které se opět liší velikostí fotky, můžete třeba natisknout pozvánky na svatbu, dárky kamarádům anebo si udělat fotolbum z fotek z dovolené. Používají klasické Instax filmy a ovládáte je z mobilu.
Všechny zmíněné fotoaparáty a filmy k nim můžete zakoupit online na našem e-shopu, anebo se na ně přijít osobně podívat a vybrat si v Polagraphu ten pravý.