Je tady poslední zimní měsíc a s ním několik fajn fotografických výstav v Praze a Brně, jimiž si můžete zpestřit šedivé dny. Nechybí ani nová výstava u nás v pražském Polagraphu, která na sebe tentokrát nechala čekat trochu déle.
DANTE DANIEL HARTL / DENNÍ SNĚNÍ NOČNÍ BDĚNÍ
Galerie Polagraph
Od 30/1/2018 do 31/3/2018
Jako první bychom vás rádi pozvali právě na naši novou výstavu do pražského Polagraphu. Vystavuje zde náš častý zákazník a student pražské UMPRUM, Dante Daniel Hartl (*1994), vizuální umělec, který rád pracuje právě s polaroidovým materiálem.
Hlavním objektem jeho zájmu je nespoutaný život, jehož atmosféru Polaroidem zachycuje na temných až dekadentních večírcích. Na výstavě tak jsou k vidění například necenzurované fotky lidí vykonávajících různé potřeby a selfies autora samotného pod vlivem různých drog. Přestože některé snímky mohou působit až naturalistickým dojmem, nechybí jim určitá subtilnost a poetičnost, která Danteho tvorbu prostupuje.
PETRA DAMAŠKOVÁ / KRAJINA ROVINA
Galerie Valchařská, Brno
Od 31/1/2018 do 1/6/2018
V Brně doporučujeme navštívit výstavu mladé absolventky Ateliéru tvůrčí fotografie Ostravské univerzity, Petry Damaškové (*1993). V souboru fotografií s názvem Krajina rovina se autorka zabývá tématy ze svého bezprostředního okolí, které zpracovává velmi citlivě a intimně. Dokumentace pomyslné procházky krajinou pak zároveň reflektuje autorčin vnitřní svět a vzpomínky nejen na krajinu samotnou.
Zdroj: oficiální web Galerie Valchařská
MAREK MUSIL / WORLD ON FIRE, THE BURNING MAN COLLECTION BY MAREK MUSIL
Leica Gallery Prague
Od 1/2/2018 do 8/4/2018
Pražská galerie Leica si přichystala další skvělou výstavu, tentokrát českého fotografa Marka Musila (*1974). Musil se zabývá převážně módní a reklamní fotografií a tento směr je patrný i v jeho vystavovaném souboru The Burning Man Collection. Dokumentuje v něm nejen stejnojmenný americký festival, který se už od 80. let každý rok odehrává v nevadské Black Rock Desert, ale i odnože tohoto festivalu v Jihoafrické republice a Izraeli. Festival si zakládá na principu svobody, individuálního sebevyjádření, osobní zodpovědnosti a ekologie – návštěvníci po sobě nezanechávají žádné negativní stopy, nedá se tam platit penězi a všechno, co člověk potřebuje, si musí sám přivézt a následně odvézt. Za dobu své existence se festival Burning Man stal uměleckým fenoménem a jeho návštěvnost je obrovská. Celkový dojem a vizualita festivalu se podobá postapokalyptickému snímku Mad Max jen s mnohem vlídnější atmosférou. Marek Musil festival sám navštěvuje a výsledkem je soubor subjektivně laděných fotografií, zachycujících svobodomyslného ducha festivalu.
BYDLIŠTĚ: PANELOVÉ SÍDLIŠTĚ / PLÁNY, REALIZACE, BYDLENÍ 1945 – 1989
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Od 12/1/2018 do 20/5/2018
Nenechte si ujít slavnou výstavu projektu Paneláci, která je momentálně k vidění v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. V České republice obývají panelová sídliště více než 3 miliony lidí, jejich význam byl ale zatím spíše přehlížen. Přitom, ať chceme nebo ne, paneláky jsou nedílnou součástí národního kulturního dědictví a zároveň odpovědí na urbanistické a architektonické principy poválečného modernismu a paralelou k obytným komplexům, které byly po 2. světové válce stavěny na Západě.
Výstava přibližuje historii několika panelových sídlišť v České republice a souvislosti společenského, kulturního a ekonomického rázu, které jejich vznik provázely. Na dobových fotografiích, plánech a modelech můžeme sledovat výstavbu prvních sídlišť ze 40. let až po ta poslední z počátku 90. let. Na výstavě ale nechybí ani ukázka dobových interiérů.