Je to tady – dlouho očekávaná novinka od FujiFilmu, čtvercový a napůl digitální Instax, bude co nevidět oficiálně k prodeji a my měli první možnost si ji osahat a otestovat co umí. A tak tady máme první českou recenzi.
FujiFilm se po dlouhých letech s Instaxem na trhu rozhodnul pro poměrně radikální krok a s novým modelem Square přinesl hned dvě zásadní změny. Tou první je čtvercový formát. Dosud byl pro Instax typický spíše vizitkový formát Mini (5x9cm), u nás byl však docela populární i dvojnásobný Wide (9x10cm). Čtverec zůstaval však doménou starých Polaroidů či současných Impossible a pro zkušené fotografy mohla být tato konkurence přecijen zajímavější než Instax – a pravdou také je, že právě čtvercová fotka s rámečkem byla pro instantní fotku typická. Čtvercový Instax tedy přišel jistě v pravou chvíli a o jeho úspěchu snad nikdo nepochybuje.
Novinkou, která ale budí trochu větší kontroverzi, je fakt, že se jedná o digitální fotoaparát. Nenechte se zmást – FujiFilm na to šel lépe než konkurenční Polaroid se svým Snapem a zůstal u plně chemické podoby fotky, přesto však s digitálním snímačem se všemi jeho výhodami.
Nový Square si tak můžete představit jako jakousi kombinaci klasického Instaxu s malou tiskárnou Instax Share. A jak to celé funguje?
“Instantně & digitálně”
Za pomoci relativně velkého displaye na zadní straně foťáku nakomponujete a exponujete snímek, který se uloží do integrované paměti nebo na microSD kartu, přičemž do paměti fotoaparátu se jich vejde zhruba 50. Pomocí tlačítka na boční straně foťáku si ještě před focením můžete zvolit, zda chcete, aby se fotka rovnou vytiskla, anebo jestli se má pouze uložit v digitální podobě a vytisknete si ji později. Právě to je hlavní výhodou kombinace digitál / instantní foťák, ale o tom později – podstatné je, že ve chvíli, kdy fotku tisknete, se digitální obraz pomocí snímače “exponuje” na instantní papír, jež klasicky projede válci, které po něm vytlačí chemii… a máte fotku od normáního analogového Instaxu nerozpoznatelnou.
Během focení si navíc, díky digitální podobě fotky, můžete volit mezi mnoha režimy. Stačí vám tak jeden druh filmu, klasický barevný – a díky nastavitelným filtrům si můžete přímo ve fotoaparátu zvolit, zda budete fotit barevně, černobíle, s různými barevnými nádechy či třeba vyšším kontrastem.
Hlavní výhodou je ale samozřejmě především fakt, že můžete vytisknout “only the good ones”, tedy pouze ty povedené snímky, a to klidně i opakovaně. A tím se dostáváme k tomu, proč je novinka tak trochu kontroverzní.
“Radikální změna”
Mezi typické vlastnosti instantní fotografie totiž patří právě ta existence jednoho jediného originálu. Polaroidovou nebo Instaxovou fotku jste dosud zkrátka vyfotili a měli jenom jeden kus, neexistovala možnost ji namnožit (samozřejmě nepočítame-li Instax Share a InstantLab, ale to nejsou fotoaparáty, spíše skutečně “tiskárny”). To je jistě v mnoha případech nevýhoda, jenže na druhou stranu také součást toho kouzla a jeden z důvodů současného comebacku instantní fotky jako takové. V předigitalizované době, v době, kdy máme kolem sebe tisíce fotografií a kdy se tak trochu vytrácí jejich jasná hodnota, jsme se s nadšením vrátili k fotce, která symbolizuje právě tu jedinečnost okamžiku. Přimhouřili jsme oko nad její vysokou cenou – konec konců to přece dává smysl, je to jenom jeden neopakovatelný originál!
Jenže s konceptem Instax Square je to jinak. Zůstala poměrně vysoká cena snímků, ale najednou si jich můžete udělat třeba 100. Jistě, mnoho uživatel tuhle možnost ocení, mnoho jich na ni čekalo. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že se tím trošku vytrácí to kouzlo…
“Intuitivní ovládání a barevné filtry”
V každém případě, ať už jste z tohoto faktu nadšeni nebo trošku rozmrzelí, podstatné je, že se fotoaparát docela povedl. Má pár much, ne že ne – nicméně fotky z něj lezou překvapivě hezké! Čtvercový formát je super, dodává Instaxu dosud trošku chybějící nádech starého Polaroidu. Za zmínku stojí černobílý filtr, ten se rozhodně hodí – stejně jako funkce, jež známe z Instaxu Mini 90, jako například dvojexpozice či Bulb vhodný pro noční fotky či kreslení světlem. Hodí se i možnost korekce fotky (světlejší / tmavší a kontrast). Další filtry pravděpodobně moc nevyužijete (sépie, různé barevné nádechy), ty už působí trošku jako v počátcích Instagramu, kdy jsme na nich všichni ujížděli, zatímco dnes se snažíme mít svoje fotky co “nejčistější”. Jejich použití je nicméně jenom na vás.
Ovládání je poměrně intuitivní, zvyknete si na něj snadno. Jakýkoliv vybraný filtr na displayi vidíte a vidíte tedy přibližnou podobu výsledného snímku. Trochu mi ale vadilo, že si nemusíte být jisti, zda máte filtr vybraný – nezobrazuje se žádná ikonka “používáte filtr”, zkrátka má jen celý display ten vybraný barevný nádech. Ve výsledku se může stát, že fotíte s filtrem, aniž byste si to vlastně uvědomili. Tlačítka i menu jsou poměrně přehledně uspořádána, menu reaguje poměrně rychle – což mě opravdu mile překvapilo.
Za zmínku ještě stojí silný blesk, díky kterému můžete – spolu s celkem vysokou citlivostí snímače (který je, mimochodem, díky své digitální podobě schopný měnit ISO až na 1600) – fotit i za horších světelných podmínek. Za umělého světla se ale setkáte s poměrně zvláštním podáním barev, digitální čip nepatří zrovna mezi špičku na trhu. To se dá ale vzhledem k ceně očekávat. Objektiv je docela světelný (f2.4), poprvé se tu i Instaxu setkáte s (ne zrovna nejrychlejším) AutoFocusem, který dokonce ostří už od 10cm.
“Komu udělá Square radost?”
Sečteno a podtrženo, Instax Square se docela hezky povedl. Designem vás jistě neoslní, ale snad ani neurazí. Možná škoda, že se FujiFilm nevydal spíše cestou retro designu jako u svých digitálních fotoaparátů či Mini 90. Zpracování je zhruba na úrovni klasických Instaxů – občas něco vrzne, ale v zásadě fajn! Display, software i ovládání fungují dobře, pár much se najde, ale je docela možné, že se týkají spíše našeho testovacího exempláře – do začátku produkce přece jen zbývá ještě měsíc. Čtvercové fotky jsou super, objektiv kreslí docela hezky… a cena je taky přijatelná, kolem 8-9 tisíc.
Polaroidové srdcaře, kteří nedají dopustit na svojí SX-70, nový Instax Square rozhodně nepřesvědčí. Většina současných uživatel Instaxu má však pádný důvod k zamyšlení – Square přináší to, co dosud záviděli “polaroidistům”, tedy vintage nádech a čtvercový formát, zároveň je ale taky docela univerzálním kompaktem, který vám vytvoří digitální fotku a tu, která se vám líbí nejvíc, si zkrátka snadno vytisknete. Dokážu si ho představite jako super parťáka na dovolenou, ale především třeba na svatbu či večírek.
Chcete si Instax Square vyzkoušet? V Polagraphu bude k dispozici v průběhu května. Předobjednat si ho můžete na našem e-shopu.