Mokrý kolodiový proces – fotografická technika z konce 19. století, která umožnila do té doby nevídané možnosti. Ondřej Janů je jedním z fotografů, kteří dnes dokážou proniknout do tajů tohoto fotografického procesu, který spíše než práci fotografa připomíná práci chemika.
Kolodiový proces je zajímavý tím, že fotografii exponujete na skleněnou desku, na které je nanesena světlo citlivá vrstva. Ta však musí být nanesena za mokra a za mokra musí být i exponována a rychle vyvolána. Výsledky jsou fantastické, ale proces je to komplikovaný a skutečností je, že abyste takovou fotografii pořídili, musíte mít okamžitě po ruce temnou komoru.
Ondřej se kolodiu věnuje už roky a temnou komoru si doslova nosí všude s sebou. I tak je však práce s kolodiem složitý proces, na nějž musí být schopným fotografem i chemikem. Fotografickou chemii si totiž musí míchat sám, aby ji následně využil jak k nanesení světlo citlivé vrstvy, tak poté k vyvolání i ustálení a zalakování.
“Velký formát / 25x30cm”
Nicméně po letech zkušeností se Ondřej rozhodl pustit do ještě složitějšího postupu – do většího formátu. Jeho nová kamera umožňuje exponovat takovéto fotografie na skleněné desky o rozměru 25x30cm. A to už je skutečně pro fajnšmekry.
My jsme se k focení přidali a tak jsme se stali prvními, koho Ondřej na velký formát portrétoval. Několikaminutová expozice, 18 blesknutí, “hlavodržka”, abychom
se během expozice nepohnuli – a famózní výsledek, se kterým posléze Ondřej manipuloval, jak má
ve zvyku, aby vytvořil zajímavé koláže.
Kolodiový proces je sám o sobě dech beroucí technikou. Když ho ale namícháte s kouzlem velkého formátu a Ondřejovou “postprodukcí”, kterou umožňuje fakt, že je fotka na průhledném podkladu, dostanete se na úplně jiný fotografický level! 🙂
Další Ondřejovy fotky najdete na www.ondrejjanu.blogspot.com