Chystáte-li se na víkend do Německa, nenechte si ujít mezinárodní výstavu Instant Art Expo InstantCologne. Jde o první ročník výstavy, která se věnuje výhradně instantní fotografii. Velkolepá víkendová akce se koná od 3. do 5. května 2019 v Smend Gallery v Kolíně nad Rýnem. Výstava bude obsahovat díla focená na polaroidový a instaxový film. Vidět můžete rozmanité práce od různě manipulovaných polaroidových transferů a koláží, až po expresivní akty a abstraktní umělecká díla. Vystavovat bude více než 30 umělců z 11 zemí, což představuje to nejlepší ze současné scény instantní fotografie.
Organizátor celé výstavy Maruan Bahrour si na nás i přes náročný finiš příprav udělal čas a odpověděl na pár otázek.
Kdo je Maruan Bahrour?
Jsem nezávislý umělec a tvořím pod pseudonymem MaruanDotCom. Od poloviny 90. let se věnuju žánrům jako jsou dokumentární film, lidé a fotografiie z hudebního prostředí. Před deseti lety jsem navíc začal organizovat skupinové výstavy fotografie v různých městech pod názvem Showcase … the one night gallery!.
Není mnoho fotografů, kteří se kromě vlastní tvorby věnují také propagaci práce jiných umělců a analogové fotografie jako takové. Proč to děláš ty?
Sledoval jsem výstavy instantní fotografie různě po Evropě a napadlo mě, že by bylo fajn vidět něco takového i v Německu. Tak vznikla myšlenka InstantCologne. Nejde přitom jen podporu jiných umělců a propagaci jejich práce. Vnímáme to taky jako příležitost, aby se všichni tito kreativní lidé mohli potkat na jednom místě a třeba se vzájemně inspirovat. A pak, všichni máme rádi dobrou párty!
Líbí se mi, že v rámci InstantCologne dostali příležitost také ti, kteří fotí na Instax filmy. Přece jen v polaroidové komunitě můžeme vidět, že někteří tento formát stále ještě nepřijali. Co si o tom myslíš?
Myslím, že umělci by se neměli ve své tvorbě vymezovat vůči nějakému konkrétnímu médiu. Viděl jsem krásné věci focené na Fuji Instax. Pokud mě něco nadchne, je mi opravdu jedno, s jakým materiálem kdo pracuje.
S čím vším se musíš při pořádání tak rozsáhlé výstavy věnující se analogové fotografii jako organizátor vypořádat? Například loňský ročník známého berlínského festivalu AnalogueNOW musel být pro nedostatek sponzorských peněz zrušen.
Financování je věčné téma, takže bez podpory dobrých partnerů se samozřejmě neobejdeme ani my. Při organizování tak velké výstavy, které s účastní několik desítek už zavedených ale i začínajících fotografů, musíme řešit spoustu věcí. Například zahraniční umělci nám posílají své práce nezarámované, takže to musíme zařídit my. Naštěstí spolupracujeme s firmou Wandstyle.com, kterým jsme za jejich pomoc a podporu opravdu vděční.
Jak vůbec vypadá analogová scéna v Německu? V Česku nebo například v Itálii je docela semknutá.
Tak to určitě není náš případ. Zdejší analogová scéna není tak rozvinutá, a přesně to bychom také chtěli změnit.
Řekni nám ještě něco o své vlastní tvorbě. Co nejčastěji fotíš a čím? Pamatuju si, jak jsem byl nadšený, když jsem poprvé vuděl tvou sérii All That Glitters.
Fotím většinou na film, různé formáty, 35mm, 120mm, 4×5 a samozřejmě Polaroidy. Baví mě hodně mix media. Používám často akrylovou barvu, krev a v některých mých pracích i několik kapek tajné tekutiny. Ve fotografii se nezaměřuju nikdy jen na jeden subjekt. Když objevím něco přitažlivého, jsem schopen se tomu věnovat měsíce. I přesto mě ale focení hudebního prostředí baví víc než cokoliv jiného. K tomu se vždycky vracím.
Navštívil jsi už někdy Prahu? Máš nějakého oblíbeného českého fotografa?
V Praze jsem bohužel ještě nebyl, ale jsem otevřen všem možnostem. A z českých fotografů je to bez diskuzí Josef Koudelka.
Více informací o výstavě najdete na jejím oficiálním webu. Práci Maruana si můžete prohlédnout na jeho Instagramu.