Najít dneska opravdu hezké a kvalitní fotoalbum není sranda. Dlouho jsme poptávali a sháněli, až jsme si byli celkem jisti, že jsme našli a začali nabízet skutečně to nejlepší, co v Čechách vzniká. Jenže pak jsme poznali Ondru a zjistili, jak vysoko se dá laťka nastavit. A tak u nás nově najdete ručně vyráběná fotoalba od studia Nudní z Pelhřimova.
“Nemohl jsem najít fotoalbum, které by se mi opravdu líbilo. Tak jsem taková alba začal vyrábět.”
“Asi půl roku nazpět mi došlo, že si z alb na českém trhu nevyberu. Jsou často přeplácaná, v kroužkové vazbě, která se mi nelíbí, vyrobená na druhé straně zeměkoule, anebo jsou konstrukčně řešená spíš jako kniha než jako album“, říká Ondra, který za projektem Nudní stojí.
Ono už se totiž dávno ví, že pokud fotoalbum naplníte fotkami, tak se nafoukne. A pokud tomu neodpovídá konstrukce, tak se vám fotoalbum může po nějaké době rozpadnout. Téhle věci si byl Ondra od začátku vědom a navrhnul tak alba Piano a Minimal, do kterých můžete beze strachu dát i „tlusté“ instatní fotografie nebo jakýkoli analogový materiál.
Piano je velmi sofistikované album pro někoho, kdo chce své fotografie umístit do něčeho fakt výjimečného. Klasicky zpracované desky, ručně zbroušené a potažené buď do papíru nebo plátna. V Polagraphu najdete Piano jak s černým, tak bílým vnitřkem v deskách papíru odstínu chamois nebo v režném plátně. Oproti tomu je Minimal opravdu jednoduché lepené album, které se prostě jen nenafoukne, ať do něj dáte cokoli.
Alba vznikají výhradně pod Ondrovýma rukama v malé dílně v Pelhřimově. Materiály vybírá nejen s ohledem na kvalitu, ale soustředí se i na jejich udržitelnost. Jako textilní potahové materiály používá bavlněná a vlněná plátna z nejstarší fungující tkalcovny v České republice, z Tkalcovny Kubák Strmilov, která sídlí jen zhruba 40 km od Pelhřimova.
“Bohužel v dnešní době nemůžu používat české papíry. Nikdo tu totiž vhodné papíry nevyrábí. Takže na vnitřky bílých alb používám italské papíry, které kromě toho, že jsou ze 40 % recyklované, obsahují ještě 15 % odpadu z potravinářského průmyslu. A černé vnitřky jsou zatím z anglického papíru“, podotýká Ondra.
Brzy by ale rád začal používat také italský, částečně recyklovaný papír, obsahující 20 % kožedělného odpadu, který je jinak nezpracovatelný a který už testuje. Jinak Ondra používá převážně materiály z Německa a Itálie a nepřestává v usilovném hledání českého papíru. A tak se snad jednou dočkáme i českého alba z českého papíru.
Mezitím však můžete svoje Polaroidové i analogové fotky uvelebit do nádherných alb, které pod Ondřejovýma rukama vznikají vždy až 4 hodiny. Jeho ruční práci oceníte pokaždé, když album otevřete. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči v Polagraphu v Praze i v Brně.