Mike Brodie aka Polaroid Kidd začal s fotografováním, když v devatenácti letech našel na zadním sedadle auta jeho kamaráda ikonický Polaroid sx-70. Okamžitě se zamiloval do kouzla instantní fotografie a i když se proslavil více focením na 35mm film, do naší série o slavných fotografech určitě patří.
Mike Brodie nikdy neměl žádné ambice uspět v uměleckém světě, přesto si ale ve své době získal pozornost předních uměleckých institucí jakou je Louvre nebo médií jakým je časopis Time. Zájem vyvolal svými neobyčejnými fotografiemi, které pořizoval během své cesty napříč Amerikou. Nejednalo se ale o žádné pohodlné cestováníčko a přespávání po hotelech. Místo toho Mikea lákalo vandráctví a transport díky nákladním vlakům. A právě toto svoje putování dokumentoval.
Zaměřoval se přitom totiž na lidi, jež lákal stejný lifestyle. Jak sám říkal, často se s někým seznámil a strávil s ním nějakou dobu, jen aby ho více poznal a pak usoudil, při jaké činnosti ho má nakonec vyfotit. Film do Polaroidu ale není levná zálěžitost a tak si na každého vyhradil maximálně dva až tři snímky. Výsledek je velmi romanticky zabarvená přehlídka životních příběhů, sice nevyřčených, ale rozpoznatelných z tváří zachycených neo-hippiesáků.
Není divu, že bylo předmětem diskuze, zda nejsou fotky celé jen vyfabulované a pouze sehrané. Tuláci vůbec nevypadají jako naši typičtí bezďáci z Hlaváku, místo toho vidíme stylové mladé lidi, jejichž oblečení vypadá jako z minulého století a častokrát je prozrazuje jen značka bot. Co se mi ale líbí na jeho portfoliu, je klid, který ze všech fotek sálá a to i přes téma, které si vybral. Mají takový Into the Wild vibe, který svojí svobodou láká lidi k dobrodružství.
Koneckonců pokud byste se sami rozhodli vydat na roadtrip po Americe, v hlavě byste nejspíš viděli něco hodně podobného, jako fotil Polaroid Kidd. Špinavá romantika, přátelství a naprostá nepředvídatelnost vlastního osudu. Celkem prý najel přes 50 tisíc mil a ukázal nám děti, které jedí ovoce z kontejneru, holky, které se poflakují ve vesnických squatech, zlomené krky a taky svobodu cestování pouze ve své dodávce.
Jak bylo zmíněno už na začátku, o fotografie projevil zájem nakonec i ten pro Mikea nezajímavý umělecký svět. I když se o autorovi dodnes mnoho neví, měl několik výstav v New Yorku a Los Angeles, kde mu také vyšly dvě knižní sbírky. Přesto se ale rozhodl pověsit fotoaparát na hřebík, dostudoval Nashville Auto Diesel College a nyní se živí jako automechanik. Za svých pár let tvorby ale stihnul zanechat svůj nesmazatelný otisk na cestovatelské fotografii vedle takových jmen jako je Robert Frank nebo William Eggleston. A to všechno bez jakéhokoli studování řemesla jako takového.