V Polagraphu se objevily nové kinofilmy, které stojí za vyzkoušení. Abyste se v nich zorientovali a snadno zjistili, který film vám nejlépe sedne, připravili jsme pro vás krátké srovnání. Jaké tedy jsou a který si vybrat?
Kodak Gold, FujiFilm Color 200, Kodak Ultramax nebo Portra – tyhle legendy asi všichni znáte, všichni jste již mnohokrát vyzkoušeli – a přestože se jedná o skvělé filmy, občas je fajn vyzkoušet si něco úplně nového. Proto jsme pro vás vybrali zajímavé filmy, které se od těchto zavedených stálic maximálně odlišují, ale přesto nejsou vysloveně experimentální nebo divoké, jako třeba filmy Revolog. To nás nebaví – my máme rádi vintage nádech, krásné, ale realistické barvy, viditelné, ale nerušivé zrno… a právě tyto parametry tahle parta nových neokoukaných filmů splňuje na jedničku. Tak který je nejlepší? Přečtěte si krátké recenze filmů Harman Phoenix, Orwo Wolfen a Ilford Ilfocolor, anebo preview filmu Candido.
Orwo Wolfen NC500 135/36
Kdo by neznal legendární východoněmecké filmy ORWO. Tradice této značky z města Wolfen začíná již roku 1910, kdy byla ve Wolfenu založena továrna Agfa. Po Druhé světové válce, kdy bylo Německo rozděleno na americkou a sovětskou část vlivu, se rozdělila i společnost Agfa a svoji východoněmeckou divizi dále provozovala právě pod názvem ORWO. V minulých dekádách proto bylo ORWO jedním z mála filmů, jež se daly sehnat i v socialistickém Československu, tak si ho jistě pamatují naši rodiče.
Dnešní ORWO je ale samozřejmě úplně jiný příběh. Trošku připomíná příběh Impossible Project a Polaroidu. Parta bývalých zaměstnanců totiž založila novou společnost, která značku ORWO převzala pod svá křídla a v původní továrně posléze koncem devadesátých let obnovila výrobu. Specializovala se nejprve na profesionální filmy, ale nakonec začala vyrábět materiály i pro fotografii a film. A po roce 2020 se vydala i do vod klasických 35mm kinofilmů pro běžné fotografy.
Nás nejvíce zajímá barevný film NC500. První barevný film ORWO po padesáti letech. Je to zcela nový film, nevyužívá žádnou jinde využívanou emulzi a je celý vyvíjen přímo v továrně ve Wolfenu. Přesto chemie filmu vychází z kinematografického materiálu Agfa ze 60. let. Říká se, že na něj byl natáčen například legendární film Vzpomínky na Afriku.
Film má viditelné zrno, podobné jako filmy Cinestill. Zrno je velmi ostré, a tak z filmu dostanete mnoho detailů. Je samozřejmě nejvíce rozpoznatelné ve stínech. Film není tak pružný a nemá takový dynamický rozsah jako třeba Kodak Portra (zřejmě nejlepší současný kinofilm), ale rozhodně si neutrhne ostudu. Naopak je velmi nadprůměrný.
Co nás ale samozřejmě zajímá nejvíc, je barevné podání. ORWO má velmi realistickou pleťovku, není tak saturované jako třeba Kodak Gold, má spíše jemnější barvy. To se výrazně projeví hlavně při horších světelných podmínkách. Nejlepší výsledky s filmem ORWO NC500 dostanete za slunečného počasí nebo při teplém světle.
To zní zajímavě, co říkáte? My jsme z nového ORWA nadšení!
ILFORD Ilfocolor 400 Vintage Tone 135/24
Další novinka je od Ilfordu, opět legendárního výrobce filmových materiálů, tentokrát však z Velké Británie. Ilford všichni nepochybně znáte jako výrobce nejlepších černobílých filmů. Zajímavé je, že Ilford je vlastně značka, která spadá pod velkou korporaci HARMAN, jež vyrábí například taky filmy Kentmere a nový barevný Phoenix, o kterém ještě bude řeč.
S původem filmu Ilfocolor je to ale složitější. V podstatě všechny Ilford filmy, které dnes známe, totiž vyrábí firma Harman, která ale není vlastníkem značky Ilford. V roce 2004, kdy firma bojovala o přežití, značku totiž prodala Švýcarské společnosti Ilford Imaging Europe. Dnes si od ní možnost využívat pro své černobílé filmy značku a logo Ilford jenom v licenci pronajímá a všechny ostatní produkty pak prodává pod vlastními značkami Kentmere nebo Harman.
Švýcarský Ilford mezitím žádné filmy nevyrábí a věnuje se zcela jiným fotografickým produktům, jako třeba plastovým 35mm foťáčkům a jednorázovkám. Přesto je Ilford Ilfocolor vlastně jeho produktem a s ostatními filmy Ilford nemá mnoho společného.
Emulze filmu Ilford Ilfocolor je tedy jiná než u filmu Harman Phoenix, který se může zdát, že pochází ze stejné stáje. Není tomu tak. Zatímco Phoenix vzniká skutečně v původní továrně Ilfordu, Ilfocolor se vyrábí v Německu a spekuluje se, že využívá stejnou emulzi jako zmíněné ORWO.
Dalo by se říci, že se mu opravdu trošku podobá. Má velmi výrazné zrno a nižší saturaci (právě oproti Phoenixu je to ohromný rozdíl). Nelepší výsledky z tohoto Ilfordu dostanete při skvělých světelných podmínkách a při teple zabarveném světle, zatímco Phoenix vám lépe poslouží, když bude světlo méně výrazné.
Harman Phoenix 200
Protože jsme tomuto filmu věnovali samostatný článek, odkážeme vás přímo na něj. Ale jen ve zkratce – velmi kontrastní, saturovaný film s viditelným zrnem. Jedním slovem – divočina! Přesto je to však velmi zajímavý film, který se nepodobá žádnému jinému filmu na trhu a rozhodně stojí za vyzkoušení.
Očekávejte syté a mnohdy divoké barvy a jasné zrno. Fotky z Phoenixe řvou do světa – my jsme focené na kinofilm! Je třeba na to být připraven, často je třeba si s fotkami trošku pohrát v postprodukci, fotky klidně i lehce přeexponovat. Pak vás čekají velmi zajímavé výsledky.
Harman Phoenix si vyzkoušel také náš kamarád, fotograf Igor Zacharov, jehož dojmy i fotky můžete vidět v našem dalším článku.
Candido200, Candido400 a Candido800
To nejlepší nakonec. Znáte filmy Candido? Pravděpodobně ne. Tuhle malou značku jsme objevili ve Velké Británii. Má v repertoáru pouze tři barevné filmy a pro nás je to největší objev poslední doby. A Polagraph je jediné místo, kde je v ČR můžete koupit.
Okolo Candido filmů panuje několik tajemství. Víme, že Candido je malá britská značka, ale filmy jsou vyráběny v Hong Kongu. Jsou pravděpodobně založené na emulzi z Kodaku Vision, ale bez rejmet vrstvy, což je umožňuje vyvolávat klasickým procesem C41. Výsledkem je film, který má fantastické barvy, jež nejvíce připomínají právě kinematografické filmy jako Vision nebo Cinestill. Jdou spíše do lehce chladnějších odstínů (což na první dobrou připomíná filmy od FujiFilmu).
Candido existuje i ve vysoké citlivosti 800ASA, kde je jeho největším konkurentem legendární Kodak Portra. Rozdíl mezi těmito filmy je velký. Portra je dokonalá, barevně věrná, s jemným zrnem – ale Candido je prostě filmový materiál se vším všudy. Jeho kresba, zrno, tonalita i pružnost naprosto jasně odkazují k původu v kinematografii a pomohou vám dělat snímky, jejichž atmosféra by se dala krájet.
A to prakticky za jakýchkoliv podmínek. Měkké světlo, mlhavo v horách, východy slunce, noční město – za všech podmínek vás Candido svými výsledky uchvátí.
Jsme si jistí, že o těchto filmech ještě bude slyšet. Nás mezi alternativními 35mm filmy baví snad nejvíce.
Candido filmy máme na cestě a budou dostupné od 18. března. Abyste měli jistotu, že na vás vyjde, předobjednejte si je na našem eshopu.