Už několikrát se mi stalo, že jsem něco vyfotil na mobil a přál si, abych měl s sebou v tu chvíli filmový nebo instantní fotoaparát. Zřejmě nejsem jediný, kdo si to přál, jinak by neexistovala série instantních tiskáren FujiFilm. Zatím jsou k dispozici tři tiskárny. Modely Instax Share SP-1 a SP-2 tisknou na filmy mini a model SP-3, který jsem měl možnost vyzkoušet, na filmy čtvercové.
Tahle velmi hezky vypadající krabička, která svým designem, alespoň pro mě, odkazuje ke složeným polaroidovým fotoaparátům, nabízí možnost vytisknout si na klasický instantní filmy FujiFilm fotografie přímo z mobilního telefonu, ale také z nejnovějších bezzrcadlovek Fuji. Nevím, nakolik je tato funkcionalita u těchto fotoaparátů využívaná, nicméně je vlastně celkem fajn, že na ni výrobce myslel a do firmwaru přístroje ji přidal.
Nebudu moc zabíhat do technických podrobností, chci věci spíš používat než se v nich šťourat. Balení obsahuje kromě samotné tiskárny ještě maličký akumulátor, USB kabel (bez zástrčky do zásuvky) a několik manuálů v různých jazycích. Tiskárnu je možné nabíjet ze zásuvky nebo počítače a tisknout, i když se zrovna nabíjí. Obsluha je velmi jednoduchá. Vložíte akumulátor, krabičku s filmy (díky značkám je skoro nemožné je vložit špatně) a můžete tisknout… vlastně, ještě ne. Je třeba si stáhnout aplikaci instax Share z AppStore nebo Play Store.
Na aplikaci mi dost vadilo, že působí hrozně zastarale. Je těžkopádná, trvalo mi asi půl hodiny, než se s tiskárnou poprvé spárovala. Celý proces probíhá skrze wifi anténu (dá se nastavit heslo na síť, kterou krabička vysílá), zabudovanou do tiskárny. Čekal bych ale, že celý proces bude daleko víc… instantní. Pokud máte iPhone, je docela velká šance, že vše bude snazší. Potom jsem přišel na to, že pokud se chcete v aplikaci procházet fotografiemi, ať už přímo v telefonu nebo na Instagramu, musí být tiskárna zapnutá, jinak se aplikace většinou kousne.
Co mi vadí nejvíc ze všeho je, že se můj telefon s Androidem se k tiskárně připojil až poté, co jsem aplikaci povolil přístup k GPS údajům a kontaktům, to je naprosto nehorázné a pro potřeby tisknutí fotek i zbytečné. Pokud už tam z nějakého důvodu funkce vyžadující tyto údaje musí být, ať je dobrovolná. Kromě toho, že můžete tisknout z telefonu, je možné tisknout také přímo z Instagramu (po garantování přístupu), Facebooku, Google Photos, Flickru či Dropboxu. Fotografie se dají v případě jiného než čtvercového formátu posunout do požadovaného výřezu a na fotografii je možné vložit také datum, text, nebo třeba počet lajků, což jsou podle mě naprosté zbytečnosti, které jen zabírají místo na fotografii, ale své příznivce si to jistě najde.
Templaty je možné upravovat a snad i sdílet a všelijak s nimi ztrácet čas, moc mě to nenadchlo. Trochu jsem měl pocit, že se aplikace snaží zbytečně nabídnout co nejvíce funkcí. Bylo by mi mnohem milejší, kdyby jediné, co by uměla, bylo prosté tisknutí obrázků (byť už skrze wifi) bez toho, aby potřebovala moje GPS údaje a další povolení a neuměla templaty a další zbytečnosti. Možná se tady tou omáčkou okolo snaží výrobce zdůvodnit vyšší cenu. Na instantních fotoaparátech je ale přece kouzelná ta jejich jednoduchost. Namíříte fotoaparát, zmáčknete tlačítko, vyjede fotografie, tři kroky.
Tiskárna je to jinak krásná, po připojení tiskne vlastně rychle a fotky vypadají hezky (i černobílé). Pokud si na prohlížení vezmete lupu, asi si všimnete velmi drobného rastru, který na klasických instantních fotografiích není. Když se na tiskárnou nakonec zamyslím, je to přeci „jen“ krabička na tisknutí, fotit se s ní nedá. Je to zvláštní produkt. Na party nebo na svatbě udělá radost asi stejně, jako focení přímo na Instax. Může se k ní připojit každý, kdo si stáhne aplikaci a vesele tisknout, dokud jsou filmy. Stejně tak, pokud je k dispozici instantní fotoaparát. Mobil má dneska každý, takže stačí koupit tiskárnu a filmy, jenže za cenu tiskárny je možné koupit fotoaparát i filmy. Je to složité a nedokážu se rozhodnout, co je lepší. Je to prima hračička a hračičky nebývají levné. Já osobně si, ale asi raději budu hrát přímo s fotoaparátem. Vždycky je ale lepší mít fotografii v ruce než v mobilu a takovou instantní fotkou uděláte někomu radost hned.